Pieczęć windykacyjna
- Szczegóły
Do czego służy pieczęć windykacyjna. Czy pieczęć windykacyjna jest skuteczna?
Pieczęć windykacyjna
Pod pojęciem pieczęć windykacyjna kryje się specjalny rodzaj pieczęci, która jest udostępniana przez firmy windykacyjne, a także niektóre kancelarie prawne, specjalizujące się w odzyskiwaniu długów, firmom oraz innym podmiotom. Ma ona postać zwykłej pieczątki z odpowiednią informacją dla kontrahentów i klientów – znajdziemy na niej informację o tym, że w przypadku braku spłaty długu w terminie, jego odzyskaniem zajmie się konkretna firma windykacyjna albo kancelaria prawna. Zatem pieczęć windykacyjna jest wtedy rodzajem przestrogi – ma za zadanie mobilizować i dyscyplinować kontrahentów i klientów poprzez przekazanie im informacji, że przy pojawieniu się długu, mogą narazić się na niekorzystne konsekwencje wynikające z windykacji. W rezultacie faktury, rachunki oraz inne zobowiązania, wynikające z zawartych umów, spłacane są częściej w terminie.
Do czego służy pieczęć windykacyjna.
Bez wątpienia jednak jej podstawową funkcją jest sygnalizowanie, iż firma monitoruje terminowość płatności. Jest informacją dla płatnika, że firma, w jakiś sposób, współpracuje z profesjonalnymi windykatorami. Z tego powodu pieczęcie prewencyjne, często nazywane straszakami, rzeczywiście dyscyplinują płatników, a faktury nimi opatrzone są w większości traktowane priorytetowo.
Zachęcamy przedsiębiorców do stosowania tego rozwiązania, ponieważ doświadczenie przekonuje nas, że w dobie powszechnych problemów z terminowym regulowaniem płatności, stosowanie jakichkolwiek narzędzi dyscyplinujących płatników może mieć niebagatelne znaczenie dla zachowania płynności finansowej.
Czy pieczęć windykacyjna jest skuteczna?
Zatem pieczęć windykacyjna pozwala na poinformowanie kontrahentów i klientów o tym, że dana firma może przekazać przeterminowany dług do odzyskania firmie windykacyjnej czy kancelarii prawnej. Czy jednak takie rozwiązanie rzeczywiście jest bardzo skuteczne?
Generalnie, pieczęć windykacyjna jest działaniem o charakterze prewencyjnym, czyli może, ale nie musi, poprawić spłacalności zobowiązań. Niektórzy dłużnicy nie przejmują się pieczęciami windykacyjnymi, ponieważ nie wywołują one natychmiastowego rezultatu.
Skuteczność stosowania pieczęci windykacyjnej w dużej mierze powiązana jest z podejściem do długu przez wierzyciela. Zatem najlepiej, aby posiadał on podpisaną umowę z firmą windykacyjną na odzyskiwanie długów – nie tylko umowę na samo użyczenie pieczęci windykacyjnej.
Najlepiej, aby działania windykacyjne w związku z przekroczeniem terminu spłaty zostały wszczęte jak najszybciej – już w kilka dni po upływie daty wskazanej w umowie. Dzięki temu zwlekający z zapłatą klienci i kontrahenci mogą przekonać się, że ich zwłoka rzeczywiście może prowadzić do niekorzystnych dla nich konsekwencji.
W przeciwnym przypadku, gdy przekroczenie terminu spłaty nie będzie powodowało żadnych szybkich konsekwencji dla dłużnika, pieczęć windykacyjna nie będzie spełniała swojego zadania tak skutecznie.
Zalety stosowania pieczęci windykacyjnej:
- informuje o tym, że firma współpracuje z windykatorem,
- dyscyplinuje i mobilizuje klientów i kontrahentów,
- zwiększa systematyczność i terminowość spłaty zobowiązania,
- jest związana z niskimi kosztami.
W związku z powyższym stosowanie pieczęci windykacyjnej jest obecnie popularne, i z tego rozwiązania korzysta wiele firm w różnych branżach.
Chcesz wiedzieć więcej?
Jesteś zainteresowany stosowaniem naszej pieczęci?
Napisz lub zadzwoń do nas
Zespół DBR
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. / 537-833-509